Rady & názory / Téma na pokračování / 2.díl: Aspekty…
2.díl: Aspekty inteligentního bydlení
01.10.2007
V dnešním dílu se blíže seznámíme s tématem, které bývá odborných kruzích stále diskutováno - je skutečně spolehlivější a bezpečnější bezdrátový přenos dat uvnitř našich domovů vybavených nejmodernější elektronikou?
Téma druhé: bezdrátová komunikace
Drát čí bezdrát?
Metalické (drátové) spojení bylo vždy chápáno jako 100% spolehlivé a rychlé médium, které je schopné dosahovat vysokých rychlostí a to až 10 Gb/s. Ovšem dosah metalických kabelů je omezen a proto vznikla potřeba spojovat prvky např. počítače, tiskárny, pda, herní zařízení, DVD přehrávače a jiné prostředky multimediální zábavy bezdrátově.Standard WIFI (Wireless Fidelity) v překladu bezdrátová věrnost vznikl v roce 1999 normou 802.11b, která zaručovala bezdrátová spojení v pásmu 2,4 Ghz, komunikující teoretickou rychlostí až 11 Mb/s. Záhy se ukázalo, že tato rychlost je nedostačující a proto v roce 2002 vznikl nový standard 802.11g, který zaručoval bezdrátová spojení v pásmu 2,4 Ghz a datovou teoretickou rychlost 54Mb/s. V těsném sledu se vytvořil standard 802.11a, 802.11h, které využívají pásma 5Ghz, rychlost zůstavá zachována na teoretické hodnotě 54Mb/s.
V našem případě je využíván standard 802.11g o teoretické rychlosti 54Mb/s. Tato rychlost je udávána za ideálních podmínek, které však jen velmi těžce dosáhnout. V praxi se tato rychlost pohybuje v hodnotách kolem 42 Mb/s. Vzhledem k tomu, že v bezdrátové síti komunikují zařízení PDA, PC, notebook se sítí internet, popřípadě s prvky typu tiskárna, multimediální centra apod. je rychlost naprosto vyhovující. Prvky sami o sobě bez přihlédnutí ke komunikačnímu médiu komunikují pomaleji, než je rychlost bezdrátové sítě.
Z toho vyplívá, že metalické vedení je vhodné ke konektivitě k vysokorychlostním přenosům, avšak v místech s horší dostupností metalického vedení je vhodné využít bezdrátové spojení s vyhovující rychlostí pro přenos dat.
Wifi
při budování bezdrátových sítí standardu 802.11g je nezbytně nutné využívat kvalitní síťové komponenty zajišťující stabilní a bezpečný provoz sítě. V relativně složité topologii se využívají primární a sekundární Access pointy a Repeatery k další distribuci signálu. Proto je možné vytvořit jednu obrovskou celistvou bezdrátovou síť, na kterou se připojují různorodí klienti tzn. PDA, PC, notebooky, tiskárny, multimediální zařízení a veškerá ostatní zařízení podporující standard WIFI.PŘÍŠTĚ NA TĚMA: BEZPEČNOST INTELIGENTNÍCH TECHNOLOGIÍ
Autor: Pavel Prokop (Perfected s.r.o.)
Další článek v rubrice - 1.díl: Aspekty inteligentního bydlení
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení
kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura