Rady & názory / TAKTO NE! / Elektroinstalace v…
Elektroinstalace v bytech
09.07.2007
Bez elektřiny by nebylo civilizace a dnešní bydlení si bez ní neumíme prakticky představit. Pro běžného uživatele však většina prvků elektroinstalace zůstává ukrytá pod omítkami, obklady a dlažbou. Na co si vlastně dávat pozor?
Kde je můj elektrický kabel? U souseda!
Pokud se stěhujeme do nového bytu, který je již kompletně dokončený, pak většinou nepátráme, kde je veden konkrétní přívodní kabel k zásuvkám a nebo světlu ve stropě. O to více nás může překvapit, že část elektrického vedení, např. pro stropní svítidla, je místo pod omítkou o patro výše pod podlahou horního bytu! Jak je to možné? Oblíbená praxe některých stavebních společností v poslední době u více developerských projektů; strop je proveden z monolitického betonu a kotvení kabelových tras ke stropu pod omítku by znamenalo buď pamatovat na drážky přímo ve stropě a nebo volbu náročnější a dražší technologie provedení stropních omítek (nehledě na volbu jiných typů elektrických kabelů).A tak vítězí okamžité laciné řešení – kabely položí na hrubou podlahu v bytě o patro výše a provrtanými otvory se spustí ze stropu ve spodním bytě. Jednoduché a velmi krátkozraké řešení – jakýkoliv dodatečný zásah do kabeláže, příp. drobná oprava je naprosto vyloučená! Nehledě na to, že u dražších bytů by měl být standardem stropní podhled ve všech obytných místnostech, kabeláž je pak lépe přístupná, umožňuje lepší provedení kabelových tras a bytoví architekti zejména ocení nové možnosti práce se zabudovanými podhledovými svítidly.
TAKTO NE!
Povalující se zbytky kabelů? Omyl, dokončené elektrické vedení pro osvětlení bytu o podlaží níže, žádná ochrana kabeláže během stavby. Takže, pokud se nastěhujete do nového bytu a náhodou Vám přestane svítit stropní světlo, zkuste zazvonit u souseda z bytu nad vámi a poprosit ho, jestli by byl tak hodný a nerozbil si novou podlahu, protože tam někde asi vede váš poškozený kabel. Docela zajímavá představa…
TAKTO NE!
Majitel si přál komfortnější inteligentní eletroinstalaci, takže počet metrů kabeláže výrazně vzrostl. Kdo by se ale zdržoval uchycením do kabelových tras a žlabů. Platí staré osvědčené - co oči nevidí, srdce nebolí. Bohužel takový styl práce přímo přivolává budoucí problémy s poruchami na elektrickém vedení, a ty se dodatečně velmi špatně hledají…
TAKTO ANO!
Vše musí být provedeno logicky, technicky čistě a přehledně, budoucí uživatel by měl dostat podrobné rozkreslení všech důležitých vedení (nejlépe i s fotodokumentací při provádění na stavbě), aby se mohl v budoucnu vyhnout všem možným problémům např. s navrtáním kabelů při interiérových úpravách a zařizování bytu.
Bohužel pro většinu montážních společností stále příliš vzdálená budoucnost.
PERLIČKA NA ZÁVĚR:
Poznáte, co je na obrázku?
Jedná se o zadní stranu bytového elektrorozvaděče, který se „nevešel“ do příliš úzké příčky mezi chodbou a koupelnou (pohled ze strany koupelny), takže musela být probourána celá zeď.
Zkuste prosím hádat, co se stane, když se v koupelně rozhodnete např. přidělat držák na ručníky a vyberete si právě toto místo. Zde už skutečně končí veškerá legrace, navíc byl tento snímek pořízen z výstavby nadstandardních rezidenčních bytů v Praze, které se prodávaly za ceny od 60.000,- Kč/m2 a více.
PŘÍŠTĚ NA TĚMA: JAK VYPADÁ MODERNÍ WC
Autor: technický tým společnosti STARCON s.r.o., foto: archiv autorů
Další článek v rubrice - Jak kvalitně se staví?
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení
kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura