O bydlení / Klimatizace & vytápění / Klimatizace podle…
Klimatizace podle přírody
Ještě ani pořádně nezačalo léto a už jsme zažili několik skutečně horkých slunečných dní. Mnoha lidem ale nevyhovuje chlazení místností pomocí nástěnných klimatizačních jednotek (tzv. fancoilů), ze kterých proudí příliš studený vzduch, ze kterého často bolí hlava a člověk snadno dostane rýmu. Jak z toho ven?
Inspiraci hledejme u každého z nás
Člověk vymýšlí složité chladící agregáty, které jsou plné freonových chladiv, a přitom by stačilo zamyslet, jak reaguje naše vlastní tělo na to, když je mu příliš horko. Správně, na kůži se začne tvořit pot, který ochlazuje pokožku a tím i krev, která proudí ve vlásečnicích těsně pod kůží. Proč to nezkusit na podobném principu i s chlazením našich domácností? V poslední době se již na trhu v zahraničí začaly objevovat klimatizační jednotky pracující právě na tomto principu. Žádné speciální chladivo však není potřeba, stačí obyčejná voda, tedy přesněji řečeno vodní mlha, rozprášená do moha drobných kapiček, které jsou schopny velmi účinně ochladit proudící vzduch.Ale pozor, chlazení vzduchu pomocí jeho navlhčení, to není nic neobvyklého a používá se hlavně v průmyslu, relativní vlhkost vzduchu se pak rapidně zvyšuje a my může mít pocit jako v deštném pralese o snadném šíření škodlivých bakterií ani nemluvě. V našem případě tvoří bariéru mezi vodní mlhou a ochlazovaným vzduchem stěna tepelného výměníku podobně jako kůže u našeho těla.
A takhle to dělá klimatizace s vodním chlazením...
100% čerstvého vzduchu s úsporou až 80% energie
Geniální věci bývají zpravidla velmi prosté. To platí beze zbytku o vzduchotechnických jednotkách, které fungují na principu chlazení popsaném v úvodu. Čerstvý vzduch je nasáván z venkovního prostředí, přefitrován a následně ochlazen pomocí odsávaného vzduchu z místností, který proudí za stěnou výměníku a chadí se vodními kapkami. Efektivita chlazení je velmi vysoká, při venkovních teplotách přes 30°C může být vzduch v místnosti chladnější až o 12°C. A navíc čerstvý vzduch je díky potrubnímu rozvodu přiveden rovnoměrně do všech obytných místností, což je pro lidské tělo úplně jiný vjem než tepelný šok z klasického nástěnné freonové klimatizace, která navíc ochlazuje stále stejný vydýchaný vzduch v místnosti.Klimatizační jednotky fungující na principu vodního chlazení však umějí větrat i v zimě, a ještě k tomu spořit energii, a to až do výše 80%. Princip zimního větrání spočívá v předehřevu vzduchu pomocí odváděného teplého vzduchu z místností ven. Zpětné využívání tepla (rekuperace) vede až k těmto značným energetickým úsporám, a hlavně ani v zimě nemusíte zbytečně otevírat okna při větrání, klimatizace se o to postará sama a určitě komfortněji.
Praktická instalace klimatizace
Především je nutné zdůraznit, že přes jednoduchý technický princip a vysokou účinnost vám nebude stačit nákup pouhé klima jednotky, nutné je mít zpracovaný alespoň jednoduchý projekt od specialisty na vzduchotechniku, ve kterém je navržena tzv. distribuční vzduchotechnické rozvody, tj. přívodní potrubí pro čerstvý vzduch do každé místnosti a naopak odsávací potrubí pro odvádění zkaženého a vydýchaného vzduchu. Při běžných instalacích v rodinných domech vystačíte s množstvím přívodního vzduchu okolo 200 - 400 m3/hod. Obrovskou výhodou je relativně malá náročnost na stavební připravenost – stačí vám pouze přívod vody a elektřiny. Ale přece jen je nutné zdůraznit, že se jedná o plnohodnotnou vzduchotechniku, která je v jiné kvalitativní a cenové třídě než jednoduché mobilní chladicí jednotky v hobby-marketech. Cena kompletní instalace proto odpovídá zhruba ceně instalace kompletního systému vytápění v rodinném domě.Autor: David Janda, foto: zahraniční zdroje a archiv autora
Další článek v rubrice - Topí a svítí
kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura