O bydlení / Inteligentní bydlení / Ovládání…
Ovládání inteligentního bytu I.
01.09.2006
Souhlasíte s názorem, že hnacím motorem civilizace je lidská lenost? Faktem je, že první primitivní nástroje začali používat předci člověka již před několika miliony let a měli k tomu jediný důvod - usnadnit si život.
Jak jsme dospěli k inteligentním domácnostem
S oštěpem se nemusíte za lovnou zvěří tolik naběhat, s povozem se nemusíte tolik nachodit, se záznamem pomocí písma si toho nemusíte tolik pamatovat a s mobilním telefonem toho prostě vyřídíte víc a hned. V dnešní době nám moderní technologie zajišťují velmi pohodlný civilizovaný život, ale současně nás nutí žít čím dál rychleji. A čím rychleji jsme nuceni žít, tím větší pohodlí potřebujeme v době, kdy nemusíme pracovat.Není divu, že se výrazně zvyšuje zájem o tzv. inteligentní byty či inteligentní domy, které nabízejí elektronické řízení a ovládání základních funkcí, tj. automatizovanou domácnost, která nevyžaduje výraznější údržbu ze strany svého uživatele. Typický koncový uživatel inteligentního bydlení je dle základní filozofie projektu EASY HOME manažer nebo podnikatel s rodinou, který je ve svém zaměstnání plně vystaven nárokům zrychlující se současnosti. Ve svém domácím zázemí taková osoba potřebuje maximální komfort a bezpečí, které nezřídka hledá v systémech inteligentních domácností.
Pohled do historie inteligentního bydlení
Ačkoli inteligentní bydlení rozhodně není v rámci České republiky horkou novinkou, dosavadní systémy byly aplikovány výhradně v domech, zatímco byty nebyly pro tvůrce systémů inteligentního bydlení dostatečně atraktivní. Přitom právě byty, nejčastěji ve viladomech, jsou typem bydlení, které manažeři a podnikatelé převážně vyhledávají. Dříve investoři realizovali instalace inteligentních systémů způsobem, kdy přizvali několik specializovaných společností, z nichž každá zajistila digitální ovládání vybrané části systému dle svého oboru. A tak jedna společnost instalovala elektronické zabezpečení, jiná centrální ovládání žaluzií, další vytápění a klimatizaci atd. Při převzetí pak uživatel obdržel spoustu ovládacích prvků, různých LCD displayů nebo dálkových ovladačů, z nichž každý měl jinou filozofii ovládání a vzájemně spolu příliš nekomunikovaly. Sami výrobci těchto prvků si byli vědomi, že popsaná situace není dlouho udržitelná, a před lety společně vymysleli speciální standard určený pro velké kancelářské a průmyslové stavby, který nazvali evropská instalační sběrnice (EIB) a jehož účelem bylo zajistit, aby spolu různá zařízení různých výrobců vzájemně komunikovala. Tuto vzájemnou komunikaci si můžete představit jako počítač, ke kterému můžete připojit tiskárny od různých výrobců, přičemž důležité je to, aby měla správný konektor a ovladač.Autor: Redakce Easyhome, Foto: STARCON
Další články v rubrice
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení
kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura